رنگی یا سیاه و سفید؟؟؟

رنگی یا سیاه و سفید؟خواب شما کدام است؟

رویاها و خواب های شبانه از دیرباز مورد توجه بشر بوده و پادشاهان همواره مفسرانی را برای تعبیر خواب هایشان داشته اند، اما حقایق جالبی در مورد رویاها وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست. برخی افراد فقط خواب های سیاه و سفید می بینند.
در حالیکه ۷۰% مردم خواب های رنگی می بینند، ۳۰% باقیمانده خواب هایشان را در فضایی کاملا سیاه و سفید می بینند. البته رنگی یا سیاه و سفید بودن این خوابها ربطی به نوع خواب افراد ندارد و خواب های معمولی مانند دیر رسیدن به امتحان، دیدن مرگ فردی که در زندگی واقعی زنده است و سایر خواب هایی از این دست، برای هر دو دسته این افراد است.

_ بسیاری از دانشمندان ابتدا اختراع خود را در رویا دیده اند.
اگرچه ما حدود ۹۰% خواب هایمان را فراموش می کنیم، اما بسیاری از دانشمندان بنام و مشهور، کشفیات خود را در رویاهایشان دیده و به محض بیدار شدن، آنها را یادداشت کرده اند. از آن جمله می توان به نیوتن، گراهام بل و حتی بسیاری از شاعران معروف که الهامات خود را در رویاهایشان دریافت می کردند، اشاره کرد.

_ فلج موقت هنگام خواب دیدن
شاید بسیاری از ما ندانیم که در هنگام خواب دیدن بدنمان به طور موقت دچار فلج می شود. مطالعات نشان داده که این امر پاسخ طبیعی بدن به حرکات ناگهانی در هنگام رویا و خواب های پرهیجان است که ممکن است باعث افتادن یا آسیب به فرد می شود، بنابراین به طور طبیعی از نظر فیزیکی غیرفعال می شود.

 _ خوابها قابل کنترل هستند
همانطور که می دانیم، خواب مراحل مختلفی دارد تا به عمیق ترین سطح خود برسد. در فاز خاصی که به آن "رویای شفاف" می گویند، می توان مراحل خواب را کنترل کرده و حتی نتیجه آن را تغییر داد.
 _ خوابها با زبان غیر مستقیم صحبت می کنند
اگرچه تحقیقات زیادی در زمینه تعبیر خواب انجام شده و کتابهای زیادی نیز در این زمینه نوشته شده، اما واقعیت این است که روها به زبان نشانه ها صحبت نمی کند که قابل تفسیر و تعبیر باشند. رویاها در واقع معانی عمیقی دارند که تنها ضمیر ناخودآگاه قادر به فهم آن است.
 _ یادآوری رویاها معمولا سخت است
اغلب زمانی که از خواب بیدار می شویم، تنها قسمت های کمی از رویای خود را به یاد می آوریم. بنابراین رویاها تقریبا همیشه فراموش می شوند، مگر اینکه در مراحل خاصی از خواب بیدار شویم.

 _ رویای انجام کارهایی که در واقعیت از آنها منع می شویم
واقعیت جالب دیگر درباره رویاها، این است که ما معمولا خواب کارهایی را می بینیم که در بیداری از آنجام آنها منع می شویم، به عنوان مثال شخصی که خوردن شیرینی جات برایش ممنوع است، معمولا خواب خوردن شکلات و شیرینی را می بیند. علاوه بر این، شرایط پزشکی و اختلالات روانی نیز می تواند تاثیر مستقیمی روی رویاها داشته باشد.

_ رویاها و خواب های آشفته، می تواند به بیماری های روانی منجر شود
خواب و رویای عمیق در مرحله ای به نام "آر ای ام" نقش مهمی در سلامتی فرد دارد. مطالعه ای که روی تعدادی دانش آموز انجام شده بود، نشان داد که گروهی از آنها که در شروع مرحله "آر ای ام" بیدار می شوند، حساس تر و عصبی تر می شوند و در صورت ادامه این روند، دچار مشکلات روحی و روانی نیز خواهند شد.

_ افراد نابینا هم خواب می بینند
نکته جالب درباره خواب افراد نابینا این است که افرادی که از نابینایی مادرزادی رنج می برند، رویاهایی می بینند که در عالم واقع آنها را حس می کنند، اما افرادی که پس از تولد و بر اثر حادثه نابینا شده اند، خواب های عادی می بینند.

 _ حیوانات نیز خواب می بینند
مطالعات نشان می دهد که حیوانات نیز دقیقا مشابه انسانها، خواب می بینند.

 _ کودکان بیشتر از افراد بالغ کابوس می بینند
مطالعات آماری، تعداد کابوس های شبانه کودکان نسبت به بزرگسالان را تائید می کند.

روان‌شناسی جالبی درباره ی خواب دیدن
همه ما تقریبا یک‌سوم از زندگی‌مان را در خواب به‌سر می‌بریم. اما این‌قدر که از واقعیت‌های بیداری‌مان آگاهی داریم، از خواب‌مان کمتر می‌دانیم. دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روان‌شناس و مدرس دانشگاه، با ظرایف و دقایق این دنیای راز آلود ما را بیشتر آشنا می کند ...
آقای دکترآیا این درست است که مغز ما در هنگام خواب استراحت می‌کند؟
واقعیت این است که مغز ما در دوره‌هایی از خواب حتی از زمان بیداری هم فعال‌تر است! لذا اینکه گفته شود در هنگام خواب مغز استراحت می‌کند، اصلا باور درستی نیست!
در انسان، هنگام تولد، مدت خواب حداکثر میزان خود را دارد و بین 20 تا 22 ساعت در شبانه‌روز است، سپس به تدریج از میزان آن کاسته می‌شود و در هنگام بلوغ به کمی بیش از 8 ساعت می‌رسد. متوسط مقدار خواب در بزرگسالان 5/7 ساعت است. البته اختلافات انفرادی زیادی نیز در نیاز به خواب و مدت آن مشاهده می‌شود.

مکانیزم عصبی به خواب رفتن چیست؟
در هنگام خواب به تدریج از سطح هوشیاری کاسته می‌شود. سطح هوشیاری با فعالیت‌ نورون‌های کورتکس مخ مربوط است. فعالیت نورون‌های کورتکس هم به نوبه‌ خود تحت تاثیر پیام‌های تحریک کننده و باز دارنده‌ای قرار دارد که از تشکیلات مشبک به کورتکس می‌رسد. ضمنا در هنگام خواب سیناپس‌های بازدارنده‌ای که به خصوص از تشکیلات مشبک، پل مغز و بصل‌النخاع سرچشمه می‌گیرند و انتقال‌دهنده شیمیایی آنها سرتونین است،به کار می‌افتند. به همین جهت است که در هنگام خواب به سروتونین مغز افزوده می‌شود و اگر در مغز جانوران بیدار هم سروتونین تزریق کنیم به خواب می‌روند.

/ 19 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهاد

سلام نوشته خوبي بود ...اطلاعات خوبي بهم داد[گل] تو به من گفتی از این عشق حذر کن ساعتی چند بر این آب نظر کن آب آیینه ی عشق گذران است تو که امروز نگاهت به نگاهی نگران است

آیلار

رفیــــق که بــاشی.... فـــرقی نمی کنــد که زن باشی یا مـــــرد، بزرگ باشی یا کـــوچک، دور بــاشی یــا نــزدیــک، رفــاقـت فــاصلـه هـــارا پـــر می کنــد گــاهی بـاحــرف ، گــاهی بـا سکــوت نسبت هــا بـی مـعنـی می شـونـــد فــرقی نمیکنــد مـادربـاشی، یــا فـرزنــد یا همســر... رفیـق که باشی... فـرقـی نمی کندکدام خـون در رگهایمان جاریست... ازکــدام نسلیــم یاکدام فصـل کدام سقف بالای سرمان ،کدام خاک قلمرومان.... رفیق بودن لفـظ ظـریـفـیــست نه مقدس مثـل عـشــق، نه سـرسـری مثل همســایــه یـک سود، دوســویـــه... نه تنـهـا میـان من وتـــو.... میـان من و من. رفیـق که بـاشی، انتـظارهــا تهـدیــد نیـستـنــد! یـک بازی بدون بازیــچه ، فــرقی نمی کند جیب هـایت پراست یاخالی ، هــرچـه هست میان دستهــای تــوست، در فـکـرت، در قلبتـ و عملت ، رفــاقـت نه وصـل است ونه فـصـل، گِـرهی میـان من و دنیــا مـــرارفیــق خوانــدی، اعتــمــادهــا با لفظ تـــو رنـگ می گیـــرد... می شوی همسفر، همسفره... هم کاسه، هم حرف.. [لبخند][گل]

دختر تنها

کاش نامت را با خط بریل مینوشتند صدا کردنت کافی نیست ، شکوه اسم تو را باید لمس کرد !

فرهاد

سلام با حكايتهاي ( ملانصرالدين ) آپم بياي خوشحال ميشم[گل] افسوس که عمر جاودان رفت از کف سرمایه ی شادی جهان رفت از کف دردا که جوانی ام چه بیهوده گذشت دردادن قسط و صف نان رفت از کف ! [گل][لبخند]

سپیده

سلام روزتون بخیر امشب تولد دوستمه خوشحال میشم تشریف بیارید وبم [گل]

سایار

افسوس ! آنان عشق می ورزند , اما کسی عشقشان نمی ورزد , خود را پاره پاره می کنند, زیرا هیچ کس خواهان در آغوش کشیدنشان نیست ! نیچه

پویا

سر به زیر و ساکت و بی دست و پا ، میرفت دل ... یک نظر روی تو را دید و حواسش پرت شد ... عباس رزاقی