رنگ ها در خواب چه مفهمومی دارند؟

دنیای زیبای خواب کودکانه (تصویری)

 

آیا همه ما خواب های رنگی می بینیم؟معنا و مفهوم رنگ ها در خواب چیست؟
رنگ ها در خواب از راه های مختلفی ظهور می کنند:در تصویری که تمام یا قسمتی از آن رنگی است;در شکل ها یا محیط های رنگی ،یا به شکل یادآوری یک منظره در رنگ های طبیعی(چمن سبز،آسمان آبی ،درختان سبز  و قهوه ای و ...).برخی افراد هم خواب های سیاه و سفید و یا خاکستری می بینند. یادآوری خواب ها به شکل سیاه و سفید و خاکستری معنی و مفهوم خاصی دارد..تحقیقات نشان داده است که بیشتر خواب های ما رنگی هستند(70% تا 83%)دلیل اینکه خیلی از افراد می گویند خواب های رنگی نمی بینند ،به خاطرفرایند یادآوری خواب است.ما فقط رویاهایی را به یاد می آوریم که  %25 از خواب ما را هنگام شب اشغال کرده اند.

رنگ ها هم مثل تصاویری که در خواب می بینیم سمبل و نماد چیزی هستند. برای بیشتر معنا بخشیدن به تصاویری که در خواب می بینیم رنگ ها با تصاویر  ترکیب می شوند تا موضوع عاطفی  را عمیق تر و بیشتر بیان کنند.رنگ ها که در خواب ظاهر می شوند احساسات و عواطفی را که توسط آن رنگ ها بیان می شود ،با خود به همراه دارند.رنگ هایی که مغز ما در خواب به تصاویر اختصاص می دهد،کامل کننده تصاویری است که در خواب می بینیم و به همان اندازه که خود تصاویر معنی دار است،آنها هم معنا دارند.
بیشتر خواب های رنگی از فعالیت نرمال مغز ناشی می شود که با احساسات و عواطف در ارتباط با داده های حسی مرتبط است.قسمتی از مغز که به عنوان فعال ترین قسمت در فرآیند دیدن رویا شناخته شده است،احتمال دارد نقشی در زمینه اختصاص رنگ رویا به خاطرات عاطفی در هنگام خواب ،بازی کند.فرآیند ساخت رنگ ها در جایی جدای از فرآیند ساخت تصاویر در مغز صورت می گیرد.
در این جا به تفسیرهایی نمادی که مرتبط با رنگ ها در رویاهایمان است می پردازیم:
سفید: سفید معمولا به خلوص وپاکی و کمال ارتباط دارد.این رنگ نماد داشتن امید برای به دست آوردن این صفات است.سفید روشن معمولا به آینده و پیش بینی آینده مربوط می شود.
زرد:زرد در خواب نشانه عقل و درک و فهم است.این رنگ بازتاب نیرو و استعداد ذهنی است و اگر کسی در خواب رنگ زرد ببیند ،ممکن است نیاز به صرف زمانی برای افکار منطقی و نوعی چالش ذهنی را داشته باشد.

نارنجی:نارنجی رنگی است که با خوش بینی و مثبت نگری همراه است و اغلب بیانگر جاه طلبی و تمایلات شخص در خواب است.نارنجی شادی بخش و انرژی زاست.این رنگ در خواب احتیاج به جوان شدن و نوگرایی در زندگی را مطرح می کند.وقتی در ترکیبی با سیاه نمایش داده می شود،معمولا نشان دهنده شغل است.
صورتی:عشق معمولا با رنگ صورتی در خواب نشان داده می شود.این رنگ ممکن است نمایانگر یک عشق رمانتیک باشد،اما اغلب  نشان از عشق به یکی از اعضای خانواده است.وقتی در خواب خیلی از چیزها را به رنگ صورتی می بینیم ،ممکن است به معنی اشتیاق به دوست داشتن باشد.
قرمز:قرمز نماد احساسات تند و شدید ،عصبانیت،به هیجان آمدن و اشتیاق زیاد است.این رنگ ممکن است نشان از انرژی زیاد فرد و نیاز شدید او به مورد توجه بودن و احساسات عمیق داشتن باشد.
بنفش:بنفش معمولا یک رنگ شاهانه و سلطنتی و با شکوه است.اغلب نماد رهبری و نفوذ و قدرت در خواب است.و هم چنین ممکن است نشان حس بالای مسئولیت پذیری در فرد باشد.
آبی:آبی بسته به میزان تاریکی و روشنی اش می تواند معانی مختلفی داشته باشد.آبی معمولی نشانه حالات روحی فرد است.آبی تیره ممکن است شوم باشد،یا علامت نگرانی و ترس باشد.آبی روشن ،ممکن است نماد امیدواری یا سطح بالایی از معنویت در فرد باشد.
سبز: سبز معمولا نیاز به تعادل و نظم را بیان می کند.تکرار این رنگ در خواب ،ممکن است علامت این باشد که فرد باید بخشنده تر ،فداکارتر و از خودگذشته تر شود.در شرایط خاص ،سبز علامت حسادت هم به حساب می آید.
سیاه:تیرگی رنگ سیاه اغلب بر معنایی منفی دلالت می کند.تجسم رنگ سیاه ممکن است نشان از نگرانی و اضطراب،عصبانیت،حس گناه یا رنج و خشم داشته باشد.کثرت تاریکی در خواب ممکن است علامت افسردگی یا سایر اختلالات روحی باشد.

این ها تفاسیری از رنگ ها به عنوان نمادی برای بیان حالات عاطفی هستند  و دارای معنایی مطلق و ثابت نبوده و با توجه به شخصیت فرد ، شرایط حاکم بر زندگی و حالات روحی  او در زمان دیدن خواب  و با قرار گرفتن در کنار تصاویر دیده شده در خواب ، تفسیر می شوند.پس نمی توانیم صرفا با دیدن این تعابیر،و بدون در نظر گرفتن عوامل دیگر فورا نتیجه گیری کرده و خوابمان را تعبیر کنیم!

/ 23 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پویا

چنان چشم و دمار از من در آورده است چشمانت که از کرمانیان، آقا محمّد خان قاجاری ... رضا احسان پور

هزاران گنج

آدمک آخر دنیاست، بخند... آدمک مرگ همین جاست، بخند... آدمک خر نشوی گریه کنی! کل دنیا سراب است، بخند... دست خطی که تو را عاشق کرد! شوخی کاغذی ماست، بخند... آن خدایی که بزرگش خواندی، بخدا مثل تو تنهاست، بخند...[گل][گل][گل][لبخند]

تنهاترین تنها

سلام بر دوست خوبم ممنونم که به وبلاگ در به داغون من هر از گاهی سر میزنی

سپیده

کاش نامت را با خط بریل مینوشتند صدا کردنت کافی نیست ، شکوه اسم تو را باید لمس کرد ! [قلب]

هزاران گنج

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

پیام

سفید همچنان زندگی من است

آلما

کسی که طعم زبان عسل نمی‌فهمد تو هرچه هم که بخوانی غزل، نمی‌فهمد حکایت " نرود میخ آهنین در سنگ " نگو به سنگ، که ضرب‌المثل نمی‌فهمد کسی که صنعت تشبیه را نمی‌داند رکوع ماه و طواف زحل نمی‌فهمد میان آینه و آب و شانه و گیسو لطیفه‌ای است که آن را کچل نمی‌فهمد حدیث درد به پایان نمی‌رسد اما هزار حیف که این را اجل نمی‌فهمد بازم لایک داری دختررررررررررررر

گلشنا

رها چند بار خوندم [گل][گل][گل][گل][گل]

پویا

بـــاد ورقهای دفــتر شعــرم را با خــود برد، فـــردا، تمام شهــــر، عاشـــقت میشوند ...

سایار

پاییز ثانیه ثانیه می گذرد، یادت نرود این جا کسی هست که به اندازه تمام برگ های رقصان پاییز برایت آرزوهای خوب دارد. عمرت یلدایی، دلت دریایی، روزگارت بهاری یلدای خوشی را برایتان آرزو می کنم . . .